Polski
Śledź nas na:

Dekompresja kręgosłupa - alternatywa leczenia chirurgicznego dyskopatii

Dyskopatia staje się coraz częściej występującą chorobą, dotykającą coraz młodszych ludzi. Prawie 50% Polaków skarży się na dolegliwości bólowe pleców i problemy związane z kręgosłupem. Dyskopatię można uznać za chorobę cywilizacyjną, związaną z obecnie głównie siedzącym trybem życia. Długotrwała praca przy komputerze, mało aktywności fizycznej, często wybieranie samochodu, zamiast spaceru, w domu odpoczynek w pozycji siedzącej. Kręgosłup jest narażony na wielogodzinne niefizjologiczne obciążanie, co powoduje szybsze zużywanie się jego struktur.

Co to jest?

Dyskopatia kręgosłupa to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie krążka międzykręgowego, składającego się z pierścienia włóknistego i leżącego centralnie jądra miażdżystego. Krążki międzykręgowe, zwane potocznie dyskami, są odpowiedzialne za amortyzację wstrząsów i obciążeń, oraz zapobiegają ocieraniu się o siebie kręgów.

Dyski są bardzo dobrze uwodnione, w 90% składają się z wody. Pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe są związane z odwodnieniem krążków międzykręgowych, utratą ich sprężystości i zwiotczeniem pierścienia włóknistego, przez co dochodzi do jego uszkodzenia, pęknięcia. Może również dojść do wysunięcia jądra miażdżystego i uciśnięcia na korzenie nerwowe.

Jakie są objawy i skutki choroby?

Pojawiają się silne dolegliwości bólowe nie tylko w obrębie kręgosłupa, ale również obwodowo, w przypadku dużej przepukliny dyskowej. Niepokojącymi objawami w obrębie kończyn dolnych w przypadku dyskopatii odcinka lędźwiowego, które świadczą o ubytkach neurologicznych są: stopa opadająca, zaburzenie czucia w obrębie krocza, osłabione odruchy i siła mięśniowa. W przypadku dyskopatii szyjnej do niepokojących objawów zaliczamy m.in. drętwienia ręki, zaburzenia czucia w obrębie kończyny górnej.

W celu prawidłowej i dokładnej diagnostyki problemu pacjenta zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Fizjoterapia

W przypadku stanów ostrych, gdy pacjentowi zazwyczaj ciężko się poruszać, skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednie pozycje ułożeniowe tzw. pozycje antalgiczne. Pomocna okazuje się także delikatna terapia manualna w celu rozluźnienia napiętych tkanek miękkich. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także wykorzystanie w terapii dekompresji kręgosłupa, która wykorzystując zaawansowane pozycje ułożeniowe oraz płynne siły mechaniczne, pozwala leczyć objawy zarówno w fazie zaostrzenia objawów, jak i w przewlekłych stanach.

Istotne jest również wyeliminowanie czynników ryzyka: przyjmowanie prawidłowych pozycji w ciągu dnia, ergonomia pracy, regularna aktywność fizyczna, wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających w obrębie klatki piersiowej i mięśni brzucha.

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA BTL

DEKOMPRESJA KRĘGOSŁUPA
Nieinwazyjna terapia bólu

  • Wykorzystuje precyzyjne siły mechaniczne ukierunkowane na konkretne segmenty ruchowe kręgosłupa
  • Łagodny przyrost siły co 100 g zapewnia bezpieczeństwo i komfort pacjenta
  • Szeroki wybór pozycji ułożeniowych pozwala zastosować terapię niezależnie od stopnia nasilenia objawów
  • Siła ciągu jest automatycznie przeliczana względem wagi pacjenta
6_Blog_365x180_Spinal_Decompression

MATERIAŁ STANOWI PRZYKŁAD POSTĘPOWANIA TERAPEUTYCZNEGO Z ZASTOSOWANIEM INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII.
FIZJOTERAPEUTA MOŻE MODYFIKOWAĆ PROGRAM INDYWIDUALNIE DO STANU PACJENTA.

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk "Potwierdzam", aby zapoznać się z treścią strony.

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Przepraszamy, ale nasza strona internetowa jest przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Aby uzyskać informacje o produktach, terapiach i usługach, możesz skontaktować się z nami:

BTL Polska Sp. z o.o.
ul. Leonidasa 49, 02-239 Warszawa
tel. +48 22 667 02 76, +48 539 695 924
fax. +48 22 667 95 39
btlnet@btlnet.pl