Polski
Śledź nas na:

Stabilność kończyn dolnych u pacjentów po rekonstrukcji więzadła ACL

Co to jest?

Jednym z najczęstszych urazów obejmujących staw kolanowy jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Do urazu dochodzi najczęściej w momencie nieprawidłowego ustawienia kończyny dolnej lub w momencie nadmiernego zgięcia stawu kolanowego od 11 do 30 stopni w trakcie wykonania ruchu koślawienia, który jest połączony z rotacją części podudzia. Przekroczenie maksymalnej granicznej siły stawu oraz szybkiego działania bodźca siły zewnętrznej powoduje zerwanie.

Jakie są objawy i skutki choroby?

Pacjenci w momencie urazu najczęściej odczuwają tzw. wybuch w kolanie, słychać charakterystyczny „trzask”. Pojawia się rozsadzający ból, obrzęk, wysięk, ograniczenie zakresu ruchomości, zablokowanie stawu oraz niestabilność w stawie kolanowym.

Metody usprawniania

Rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego wykonuje się artroskopowo zastępując uszkodzoną tkankę ścięgnem pobranym od pacjenta lub dawcy. Po zabiegu wprowadza się indywidualnie dobraną do pacjenta fizjoterapię w tym fizykoterapię, kinezyterapię np. ćwiczenia izometryczne, propriocepcji, jak również pracę manualną z pacjentem i farmakoterapię. Sam proces usprawniania pacjenta warto zacząć jak najwcześniej nawet już w pierwszej dobie po zabiegu.

Pierwszym elementem terapii jest krioterapia mająca na celu zmniejszenie stanu zapalnego parę razy w ciągu dnia. W początkowych fazach wprowadza ćwiczenia mające na celu uzyskanie wyprostu, wzmacniających mięśnie kończyny dolnej. W późniejszych etapach należy wprowadzić ćwiczenia umożliwiające osiągnięcie maksymalnego zgięcia w stawie kolanowym pacjenta, ćwiczenia obciążające kończynę chorą, przywracające pełną mobilność rzepki, aktywizujące grupę kulszowo-goleniową, mięśnie pośladkowe, by ostatecznie wpływać na przywrócenie prawidłowego wzorca chodu. W kolejnych fazach należy skupić się na dynamice, poprawie kondycji ruchowej, warto włączać elementy treningu plyometrycznego. 

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA BTL

D-WALL
Strefa innowacyjnej rehabilitacji

  1. Ćwiczenie przenoszenia ciężaru ciała z kończyny zdrowej na kończynę chorą
  2. Ćwiczenie przenoszenia ciężaru ciała w płaszczyźnie strzałkowej
  3. Ćwiczenie zarządzania obciążeniem na niestabilnym podłożu
  4. Ćwiczenie stabilizacyjne z włączeniem kończyn górnych i tułowia
  5. Ćwiczenie przygotowujące do chodu 
  6. Wzmacnianie izometryczne kończyny dolnej po zabiegu
9_Blog_365x180_D-WALL

MATERIAŁ STANOWI PRZYKŁAD POSTĘPOWANIA TERAPEUTYCZNEGO Z ZASTOSOWANIEM INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII.
FIZJOTERAPEUTA MOŻE MODYFIKOWAĆ PROGRAM INDYWIDUALNIE DO STANU PACJENTA.

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij przycisk "Potwierdzam", aby zapoznać się z treścią strony.

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Przepraszamy, ale nasza strona internetowa jest przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Aby uzyskać informacje o produktach, terapiach i usługach, możesz skontaktować się z nami:

BTL Polska Sp. z o.o.
ul. Leonidasa 49, 02-239 Warszawa
tel. +48 22 667 02 76, +48 539 695 924
fax. +48 22 667 95 39
btlnet@btlnet.pl